רכישות חדשות (2014-2013): פרקטיקה של אספנות אחרת

24.04.2015 עד 31.07.2015
אוצרת התערוכה: צופיה דקל כספי
 
על התערוכה: 
 
התערוכה רכישות חדשות חושפת מקבץ עדכני של יצירות שנרכשו לאחרונה בידי האספנית והאמנית אילנה גור.
 
בחירות אישיות הן המפתח להבנת האוסף של גור. טעמה האישי ניכר בכל רכישה, כמו גם באופן הצבתה בחלל. כאמנית אוטודידקטית ואספנית גור עובדת מהבטן. היא רוכשת מה שהיא אוהבת, ולרוב היא עושה זאת מחוץ לקטגוריות המקובלות העטופות בשיקולים כלכליים או אוצרותיים. המהלך אקספרימנטלי ברובו והתהליך מרגש אותה בכל פעם מחדש. המקבץ שלפנינו משקף את מה שעומד מאחורי בחירותיה.
 
באוסף הקבוע של המוזיאון יש מגוון רחב של עבודות אמנות, חפצים דקורטיביים ופולחניים, לצד פריטים מעולם הארכיאולוגיה והאתנוגרפיה, שנאספו על ידי גור במהלך כחמישה עשורים. החלל המרתק על תכולתו האקלקטית מתקשר למושג ההיסטורי "חדר פלאות", נחלתם של מלכים ואנשי מסחר, ובו אוסף שהוצג בפני אורחים רמי מעלה כמראה המשקפת את תחומי העניין של האספן, מעין קואורדינטות למורשתו התרבותית.
התערוכה הנוכחית מתמקדת ביצירות אמנות עכשווית שנעשו במדיומים שונים כמו ציור, פיסול, צילום ווידיאו. היצירות שנרכשו במהלך 2013-14, נעשו בידי האמנים הישראלים הצעירים שחר סריג, עתר גבע, לירון שליו, ליאור שטיינר, צוקי גרביאן, יונתן הירשפלד, ורד אהרונוביץ, פאטמה שנאן והדס לוי, הצלם הישראלי הוותיק בן לם, והאמן הבינלאומי, ג'יימס אנסוורת'.
מבט על המנעד הרחב שבו משייטות היצירות חושף העדפה של עבודות שנוכחותן בוטה ואמירתן חושפת סוגיות מטרידות כמו תשוקה, כאב, מוות, מיניות, בדידות וניכור, ושאלות של זהות אישית  ורב-תרבותיות. לצד עבודות אלה אפשר למצוא עבודות שנוכחותן החומרית חושנית או נרטיבית עם נגיעה סוריאליסטית.
 
 "בשנת 1587 יעץ גבריאל קטלמרקט (Gabriel Kaltemarckt) לכריסטיאן הראשון מסקסוניה כי שלושה סוגי פריטים הכרחיים ליצירת חדר פלאות או אוסף אמנות: ראשית - פסלים וציורים; שנית - פריטים מסקרנים מהארץ ומחו"ל; שלישית - קרניים, ציפורניים, נוצות ושאר דברים המשתייכים לחיות מוזרות ומסקרנות." (מצוטט מתוך ויקיפדיה, תחת הערך "חדר פלאות")