אילנה גור מוזיאון מוזיאון יפו תל אביב אילנה גור יוצרת אילנה גור

אילנה גור

אילנה גור הינה יוצרת אינדיווידואלסטית, אוטודידקטית, אינטואיטיבית, רבת-זהויות. כיוצרת טוטאלית חסרת גבולות אשר עבודותיה משוללות כל מוסכמות היא מערבת ביצירותיה חיוניות ואובססיה, פשטות פונקציונאלית, לצד מורכבות אקספרסיבית הגובלת בסוריאליזם. מקורות השראתה אינם תלויים בזמן ובמקום. הם יוצרים אפוס אישי, משא- מסע טעון ורווי משמעויות ומאן הם מצליחים לגעת ולרגש אנשים בכל העולם.

גור נולדה בטבריה למשפחה משכילה ומכובדת של רופאים ואמנים מוערכים. היא מעולם לא למדה אמנות ועיצוב במסגרת פורמאלית. את הטכניקות האמנותיות שלה פיתחה בעצמה מגיל צעיר עת חיברה חלקים שונים לכדי פסלים קטנים. היא נחשבת לאמנית בינלאומית רב תחומית. יצירותיה כוללות פרטי אמנות, פסלי חוצות, רהיטים, גופי תאורה, כלים שימושים, תכשיטים ופרטי אופנה אשר מוצגים בגלריות נחשבות בעולם ומאופיינים בנוכחות דומיננטית מלאת עוצמה. הם עשויים על פי רוב מברזל, ברונזה, בשילוב של עץ, עור, בד, פלקסי וזכוכית. כמו גם תכשיטיה המשלבים, זהב כסף ועור. 

בשנות ה 20 לחייה הגיעה לראשונה לארצות הברית וכבשה את לבם של המקומיים באמצעות סדרת חגורות בעלות אבזמים גדולים שעיצבה לגברים והם שפתחו את דרכה האמנותית ביבשת הגדולה. כפועל יוצא מכך גור מינפה את יכולותיה המרשימות והקדישה את מירב תשומת לבה לעשייה. היא נישאה וילדה שני בנים ובד בבד לא זנחה את כישוריה. תערוכת היחיד הראשונה של גור הוצגה בשנת 1972 במוזיאון קליפורניה למדע ותעשיה בלוס - אנג'לס. מאז, הוצגו יצירותיה במוזיאונים רבים ברחבי העולם ובישראל כמו למשל מוזיאון תל אביב לאמנות, מוזיאון לאמנות מודרנית בהלסינקי, המוזיאון לאמנות בווארית במינכן, מוזיאון אמנות המאה העשרים בווינה, המוזיאון הלאומי להיסטוריה יהודית בפילדלפיה ועוד.

אחת מנקודות השיא בעבודתה של גור בתחום העיצוב נרשמה בשנת 1986 עת זכתה בפרס היוקרתי "פרס רוסקו לעיצוב". את חותם ידה המזוהה עם כלל עבודותיה ניתן לראות גם במספר אתרים בישראל, כמו הפסל המרגש "לעולם לא עוד" הניצב במוזיאון יד- ושם בירושלים, פסל "עיט" הצופה למרינה שבהרצלייה פיתוח ופסל "אישה ברוח", השוכן בפארק צ'ארלס קלור בתל אביב.