ינואר 2015

logo_0
1_27
חברים יקרים,
 
השנה נחגוג 20 שנה להיווסדו של מוזיאון אילנה גור, שהוקם על ידי האמנית אילנה גור שהאמינה כבר אז שיש לבנות בארץ מוזיאון מסוג אחר, מזמין ובגובה העיניים. מאז הקמתו הפך המוזיאון למרכז תרבותי, חינוכי ואמנותי, המהווה מוקד משיכה חשוב של תיירות נכנסת ותיירות פנים בישראל. ברצוננו להודות לכם על שיתוף הפעולה שלכם אשר הביא להצלחתנו המשותפת.

השנה הכנו עבורכם היצע מגוון של פעילויות אשר נבנו בקפידה כדי ליצור עבור המבקרים חוויה חדשה ומעצימה: סיורים מודרכים, תערוכות מתחלפות, שיחי גלריה ומפגשי אמן, מופעי מוזיקה בשיתוף בית ספר ״רימון״, הרצאות, פסטיבל תיאטרונטו, ספיישל קיץ: הקרנות סרטים על גג המוזיאון, חגיגות יום האישה בשיתוף נעמ״ת ואירועים מיוחדים נוספים שיתפרסמו בהמשך.
 
אנחנו מזמינים אתכם לחגוג אתנו!
שלכם,

סאני מרשנסקי, מנכ״לית
וצוות המוזיאון אילנה גור

סיורים מודרכים

הסיורים נבנו בקפידה ובמקצועיות על מנת ליצור עבור המבקרים חוויה חדשה ומעצימה. הסיורים מועברים בכמה שפות ע״י צוות מדריכים מקצועי, ואורכם בין חצי שעה לשעתיים. ניתן להעשיר את הסיורים עם פגישה ושיח עם אמן מקומי שעבודתו מוצגת במוזיאון.
 

2_6
זהות נשית באמנות:

מעבר למיניות ולאימהות
דימוי האישה באמנות שיקף במהלך ההיסטוריה את המבט הגברי של היוצר או של הצופה אשר לו יועדה היצירה. האישה הוצגה, בדרך כלל, כאם, כאישה מפתה או כמוזה. פה ושם תועדו גם נשים שליטות כ״עזר כנגדו״ ולעתים רחוקות כנשים חזקות. עם עליית הפמיניזם במאה שעברה זכו יותר ויותר נשים יוצרות בזכויות ובהכרה, וקולותיהן החלו להישמע. בסיור נעקוב אחר הזהות הנשית ומורכבותה, כפי שהיא באה לידי ביטוי ביצירתה של אילנה גור וביצירותיהם של אמנים אחרים המצויות באוסף המרתק שנאסף על ידי גור במהלך השנים.

אורי ליפשיץ, דיוקן גולדה מאיר, 1968​
לפרטים נוספים לחץ כאן

11_2

שורשים - סיור למשפחות 

הסיור למשפחות הוא מסע קסום המחבר ילדים ומבוגרים לנפש היצירתית החבויה בהם. זהו מפגש בין תרבויות, טבע, יצירה וצבעוניות מעוררת השראה. כפועל יוצא, הקהל נחשף לעולמם העשיר של החומרים והצבעים.

מרים בת יוסף, לה פיאנו אלפונס בלונדל, 1971

​לפרטים נוספים לחץ כאן

32

עבר, הווה, עתיד
שלוש דתות, אלוהים אחד

מבנה המוזיאון מקפל בין כתליו גלגולי היסטוריה מרתקים מהמאה ה-18, עת שימש כחאן יהודי לעולי רגל לארץ הקודש. במאה ה-19 שימש המקום מפעל תמרוקים של משפחה ערבית, ומאוחר יותר שימש המבנה למגורי האחים הפרנציסקניים. המבנה, כמו גם האוסף המרתק שבחלליו, משקף תרבויות אקזוטיות שונות והיבטים מעניינים של שלוש הדתות: האסלאם, הנצרות והיהדות. החל בנברשת שמקורה במסגד מצרי, עבור בצלבי העץ המפוסלים והאיקונות הנוצריות, וכלה ביצירות של מגוון אמנים ואומנים ישראלים, ותיקים וצעירים.

הסיור הינו מסע מרתק בין תרבויות, חומרים, צבעים ותקופות. לפני שיוצאים למסע אין צורך להצטייד בתרמיל, רק בראש פתוח להכיל את כל השפע. מעבר להנאה החזותית, יוכל המבקר להעמיק ביצירות האמנות העוסקות בנושא ובקשר שלהן לשלוש הדתות, על הדמיון והשוני ביניהן.

לירון שליו, מאור(ע/ה), 2014
​לפרטים נוספים לחץ כאן

21

מסע בעקבות הדיוקן

בימים עברו היה הדיוקן אחד הז׳אנרים הנחשבים באמנות החזותית, ועם התפתחות הצילום במאה ה-19 חשבו רבים כי הוא הגיע לקצו. אך הדיוקן באמנות הפלסטית שרד, ויש לו פנים רבות: אב-טיפוס, דיוקן מינימליסטי, דיוקן ריאליסטי, דיוקן מופשט ועוד. כמעט אין אמן שלא עסק בדיוקן, דיוקן עצמי או של האחר, וגם בו יש מהיוצר עצמו. לכל דיוקן סיפור משלו, עולם ומלואו. הטיפול בדיוקן באמנות נעשה במגוון חומרים ובמדיומים שונים (פיסול, ציור, רישום, צילום, מיצב, וידיאו). התפתחות הטכנולוגיה הרחיבה את האפשרויות והעמיקה את נושא הדיוקן. הסיור ״מסע בעקבות הדיוקן״ ישפוך אור על ז׳אנר מרתק זה, דרך העבודות השונות המצויות באוסף המוזיאון.

צוקי גרביאן, ראש, 2010

​לפרטים נוספים לחץ כאן

54

מחוץ לקופסה

במהלך הסיור נבקר במוזיאון המהווה חלל תצוגה א-פורמלי שבו מוצגים יצירות אמנות, אומנות, חפצים ועתיקות, באופן בלתי שגרתי. בסיור נתבונן באוסף האקלקטי מזוויות חדשות שיעוררו מחשבה מחודשת ומאתגרת. הסיור ״מחוץ לקופסה״ עובד על כל החושים, מקרב בין הצופה למוצגים, ויוצר חוויה בלתי נשכחת.

אילנה גור, כיסא, 2010-14

​לפרטים נוספים לחץ כאן


 

ניתן לבנות סיור שיותאם לצביון קבוצה,
כגון: “אמנות כהשקעה אלטרנטיבית”  או “אוסף המוזיאון דרך עדשת המצלמה”.

למחלקת אירועים, קבוצות ותיאום סיורים: 03-683-7676 שלוחה 28  etty@ilanagoormuseum.org

 

 תערוכות 2015

2_7

מקרינים אמנות” תימשך עד 28.02.15

עבודת האמנות על גווניה ורבדיה מורכבת משתי וערב של ידע מסוגים שונים, כגון התנסויות אישיות וקיבוציות, התכתבות עם תולדות האמנות, ושיקולים אסתטיים, פילוסופיים. מקבץ יצירות הווידיאו שמורקן על הקיר החיצוני של המוזיאון שואב השראה מקורותיו של ידע זה ועוסק באפיוני הזהות האישית, החברתית, התרבותית והמגדרית.
לי ינור, סרט 4 מתוך 2007CLOUD 9

3_8

1.3.15 "הממד הנשי״

תערוכת תלמידי בתי ספר נעמ”ת. בתערוכה יוצגו עבודות במדיומים שונים של תלמידים מ-17 בתי ספר תיכוניים

במהלך התערוכה יתקיימו סיורים מודרכים במוזיאון בעברית, בערבית ובאנגלית

נעילה 10.3.15 (ראשון עד שלישי).
פאטמה שנאן, דמות שוכבת, 2014

4_3

14.3.15 "רכישות חדשות:
פרקטיקה של אספנות אחרת״

הצצה לשיקולים שמאחורי בחירותיה של האספנית אילנה גור. במסגרת התערוכה יתקיימו שיחי גלריה ואירועים מיוחדים

נעילה  30.5.15 (שבת עד שבת).
שיח גלריה 16.03.15 (יום שני) בשעה 18:00
שיח גלריה 13.04.15 
(יום שני) בשעה 18:00
שחר סריג, ללא כותרת, 2012

5_1

20.6.15 "מפגש +2: דיאלוג אחר״

עבודות המסכמות ארבעה מפגשים של אמנים יוצרים בהשראת אוסף המוזיאון. במסגרת התערוכה יתקיימו שיחי גלריה ואירועים מיוחדים

נעילה 29.8.15 (שבת עד שבת)
ניצן סט, בקרוב אצליך, 2014

6_1

5.9.15 "מקרינים אמנות 2: משלוש יוצא אחד״

עבודות וידיאו העוסקות במורכבות הדתות המונותיאיסטיות. במסגרת התערוכה יתקיימו שיחי גלריה ואירועים מיוחדים

נעילה 31.12.15 (שבת עד חמישי).
יואב רבן, רקמה, 2013