ספיישל אביב

logo_0
Ben Lam
מה קורה עכשיו במוזיאון?
התערוכה 'רכישות חדשות (2014-2013): פרקטיקה של אספנות אחרת'
אוצרת: צופיה דקל כספי

 
התערוכה: 'רכישות חדשות (2014-2013): פרקטיקה של אספנות אחרת', המוצגת בימים אלו במוזיאון, חושפת מקבץ עדכני של  12 יצירות, שנרכשו  על ידי האמנית והאספנית אילנה גור, בין השנים 2013-2014. התערוכה מוצגת במסגרת אירועי 20 שנה להיווסדו של מוזיאון אילנה גור. 

"בחירות אישיות הן המפתח להבנת האוסף של גור",  כותבת  צופיה דקל כספי, אוצרת התערוכה. "טעמה האישי ניכר בכל רכישה, כמו גם באופן הצבתה בחלל. כאמנית אוטודידקטית ואספנית גור עובדת מהבטן. היא רוכשת מה שהיא אוהבת, ולרוב היא עושה זאת מחוץ לקטגוריות המקובלות העטופות בשיקולים כלכליים או אוצרותיים. המהלך אקספרימנטאלי ברובו והתהליך מרגש אותה בכל פעם מחדש. המקבץ שלפנינו משקף את מה שעומד מאחורי בחירותיה".

באוסף הקבוע של המוזיאון יש מגוון רחב של עבודות אמנות, חפצים דקורטיביים ופולחניים, לצד פריטים מעולם הארכיאולוגיה והאתנוגרפיה, שנאספו על ידי גור במהלך כחמישה עשורים. התערוכה הנוכחית מתמקדת ביצירות אמנות עכשווית שנעשו במדיומים שונים כמו: ציור, פיסול, צילום ווידיאו. היצירות שנרכשו במהלך שנת 2013-14, נעשו בידי אמנים ישראלים צעירים: שחר סריג, עתר גבע, לירון שליו, ליאור שטיינר, צוקי גרביאן, יונתן הירשפלד, ורד אהרונוביץ', פאטמה שנאן והדס לוי, יוצרים ישראלים וותיקים, כדוגמת הצלם: בן לם, והאמן הבינלאומי:  ג'יימס אנסוורת'.

ראוי לציין , שבמסגרת התערוכה הושקה יצירתה של האמנית ורד אהרונוביץ "המזרקה", שהוצבה על גג המוזיאון. יצירה מופלאה זו העשויה פיברגלס, עץ, משאבות מים וצבע אפוקסי, נרכשה על ידי אילנה גור לאוסף המוזיאון , בעקבות התערוכה.

שיח גלריה, בהשתתפות האוצרת וחלק מהאמנים המציגים , יתקיים ביום ב', 18.05.15, בשעה 18:00.
הכניסה לשיח ללא תשלום!
התערוכה תוצג בין התאריכים: 24.4.2015 ועד 20.6.2015

דימוי: בן לם, ללא כותרת, 2014
Hanan Yovel, David Solan and Alex Pollack
ערב מחווה לזמר ולמלחין  חנן יובל, בגן הפסלים של המוזיאון,
יום ד' 20.5.15, בשעה 20:00.


במסגרת אירועי 20 שנה להיווסדו של מוזיאון אילנה גור, בחר המוזיאון לקיים סדרת מופעי מוזיקה מיוחדים בנושא: "מוזיקה מן העולם". מידי חודש יקיים המוזיאון מופע מוזיקלי מרהיב, בו יתארחו זמרים והרכבים מוזיקליים מגוונים, אשר ישירו וינגנו  מוזיקה מתרבויות שונות על פני הגלובוס.

הערב הראשון בסדרה יוקדש לזמר ולמלחין  הישראלי חנן יובל, שלכבודו מקיים המוזיאון ערב מחווה מיוחד,  לו שותפים המוזיקאים: אלכס פולק ודוד סולן.
הערב יתקיים  במעמדו של חנן יובל, עצמו.

קרוב ל 50 שנה מנהל חנן יובל קריירה מוזיקלית ענפה, כזמר, מלחין ומפיק. הוא השתתף בהרכבים  מוכרים וידועים כדוגמת: "השלושרים", (עם בני אמדורסקי ושלום חנוך) "כייף התקווה הטובה" (עם ג'וזי כץ, שלמה מזרחי, אלי מגן וזהר לוי) "שובבי ציון" (עם קובי רכט וקובי אושרת) הוא הופיע עם אמנים וזמרים רבים ביניהם: אריק אינשטיין, שמוליק קראוס, שלמה ארצי, ירדנה ארזי, צמד הדודאים ואחרים. 

הוא הלחין לרבים מן הזמרים הישראלים להיטים גדולים ומוכרים, אך הקפיד כל העת על  ערבי הזמר שלו, בהם  הוא מופיע עם הגיטרה, שר ומנגן את השירים שהלחין,  שהפכו לנכס צאן ברזל בתרבות הישראלית,  כמו: הימים שעוד נכונו לנו, לכל איש יש שם, ואם השיר הזה נשמע לכם מוכר, שהשמש תעבור עליי, אני וסימון ומואיז הקטן, פסוליה, דור, אתם זוכרים את השירים,  פגישה חצי פגישה ועוד רבים וטובים.

להפקת הערב המיוחד הזה גויסו אלכס פולק - מגדולי נגני הגיטרה בישראל, בשלושים השנים האחרונות ודוד סולן - מלחין וזמר, אשר שר ומנגן , כבר מגיל 15 ומופיע על בימות המוסיקה בארץ בעולם. בין השאר הופיע סולן  עם נגן הקלרינט הנודע  גיורא פיידמן.

בערב זה ישירו וינגנו השניים, ממיטב שיריו של חנן יובל, בין אם שירים שביצע בעצמו ובין אם כאלו שכתב לאחרים. ובנוסף, יופיעו פולק וסולן בחומר מקורי פרי עטים.  כמו כן, תתארח במופע  הזמרת הצעירה יפעת אלבז (שהייתה בהרכב הבנות  המצליח "סאראפן" בניהולו המוסיקלי של ננסי ברנדס, שזכה להצלחה רבה בארץ ובחו"ל).


כרטיסים במחיר: 60 ₪,  ניתן לרכוש באתר המוזיאון, או ביום המופע בקופת המוזיאון. לפרטים נוספים: לחץ כאן

מוזמנים להציץ, לראות ולהאזין, לכמה משיריו הידועים והאהובים של חנן יובל:

– ימי בנימינה
הימים שעוד נכונו לנו
לכל איש יש שם
ואם השיר הזה נשמע לכם מוכר
אני וסימון ומואיז הקטן
דור
אתם זוכרים את השירים


דימויים: יוסי חורי, ולדימיר זבודשקוב, רגעים נפלאים
Henri Saada
מה היה לנו?

חנוכת יצירתו של האמן התוניסאי אנרי סעדה

יצירתו החושנית של האמן התוניסאי אנרי סעדה, "שלומית רוקדת מול הורדוס" , אשר נתרמה למוזיאון על ידי משפחת האמן, בחודש שעבר, נחנכה באירוע חגיגי, במעמד התורמת, בתו החורגת של האמן, קתרין פאביה וקרוביה, שהגיעו  במיוחד מפריז, לרגל האירוע. זה היה מחווה של כבוד ליוצר ולעבודתו.

היצירה, ציור שמן על בד, 1966, מתייחסת לסצנה נשית מפתה מהמקורות, בה מתואר ריקוד שבעת הצעיפים המפורסם של שלומית, בתו החורגת של הורדוס, המחוללת בפני המלך הורדוס, ובמהלכו היא משילה מעליה צעיף אחר צעיף. בתמורה לריקוד החושני, מבקשת שלומית מהורדוס את ראשו של יוחנן המטביל. את הציור,  עשיר המבע והצבע של סעדה, ניתן לראות במוזיאון, בחלל  "הבוקר שאחרי," . הציור כמו מתכתב עם מיצב "המשתה" של אילנה גור ויוצר דיאלוג אמנותי, עם עבודות הברונזה  של גור.

דימוי: אנרי סעדה, שלומית רוקדת מול הורדוס, 1966 

Theatronetto

פסטיבל תיאטרונטו התארח במוזיאון

בתחילת חודש אפריל (חוה"מ פסח) התארחו במוזיאון שתי הצגות של  פסטיבל "תיאטרונטו" , שהוצגו באולם הפיסול שבמוזיאון. הפסטיבל הוותיק הזה להצגות יחיד, שמייסדו הוא יעקב אגמון, חגג השנה 25 שנים לקיומו.

שתי ההצגות שהתארחו במוזיאון הן:  "הלוך ושוב" מאת ובביצוע מחמוד קדח, בימוי: פיראס רובי; ו"קאטרינה" עלפי ספרו של אהרון אפלפלד, משחק: אבישב מידלר, בימוי: לנה פוגוסוב, עיבוד: מיכאל צ'רני. זו השנה השלישית בה מתארח הפסטיבל במוזיאון ומקיים בו את הצגותיו.  שיתוף פעולה זה, הוליד סיור מיוחד בנושא: "מסע בעקבות הדיוקן," הבוחן דיוקנאות במגוון חומרים ומדיומים (פיסול, ציור, רישום, צילום, מיצב, וידיאו). שנערך במוזיאון, לבאי הפסטיבל,  לפני כל הצגה.

דימויים: באדיבות פסטיבל תיאטרונטו

Roee Shpernik

תלמידי רשת החינוך של נעמת הציגו במוזיאון

בחודש מרץ התארחו  במוזיאון, אילנה גור, תלמידי רשת החינוך של נעמת, מכל רחבי הארץ והציגו תערוכה מיוחדת בשם "המימד הנשי". התערוכה הוצגה במוזיאון לרגל יום האישה הבינלאומי, וכללה עבודות בטכניקות ובמדיומים שונים ומגוונים כגון:  פיסול, ציור, צילום ואמנות דיגיטלית. התלמידים, שהונחו על ידי מורי מגמות האמנות בבתי הספר השונים של הרשת, עסקו בסוגיית האישה על כל היבטיה, בתרבות ובחברה.  כל העבודות דנו בנושא מעמד האישה, זכויותיה, קידומה וייצוגה בחברה הישראלית.

אירוע פתיחת התערוכה נערך במעמד: האמנית אילנה גור, יו"ר נעמת: גליה וולוך, מנהלת רשת החינוך של נעמת: מינה שפי, נציגי משרד החינוך, מנציגויות שונות בעולם, התלמידים המציגים והמורים.

הגב' וולוך ציינה בדבריה את חשיבותה של יצירת התלמידים ותרומתה לשיח הציבורי העוסק במעמד האישה והודתה לאילנה גור ולמוזיאון על שיתוף הפעולה המיוחד הזה ותרומתו  הרבה לחינוך לאמנות של לתלמידי רשת החינוך של נעמת. בתשובתה לברכות, ציינה אילנה גור את התרשמותה מהבעתם האמנותית של התלמידים ויכולתם להתמודד עם נושא עמוק ומורכב שכזה באמצעים מגוונים ויצירתיים.  אילנה גור הביעה עניין בהמשך שיתוף הפעולה עם רשת נעמת והזכירה, שלפני שלושה עשורים בקירוב, זכתה בפרס אישי מנעמת על הישגיה האמנותיים. 

דימוי: רועי שפרניק