מרץ 2016

newsletter-l...
גליון מרץ 2016

לידידינו שלום רב,

אביב הגיע ואיתו העונה שגורמת לכולנו לפרוח. כמו התהליך שמתרחש בטבע, כך גם מוזיאון אילנה גור מתחדש באירועים מלבלבים. אלו ינועו במהלך החודש בין תחומי האמנות השונים מריקוד עם רנה שינפלד, צילום עם בן לם, ועד פעילויות חג לילדים שיערכו בפסח. נציין בהזדמנות חגיגית זאת, על תואר מיוחד לו זוכה אילנה גור מטעם עריית תל אביב יפו כיקירת העיר שיוענק בטקס מיוחד באירועי יום העצמאות.
מה חדש?
______________2
צוות המוזיאון מתרגש ומברך את האמנית ומקימת המוזיאון אילנה גור, שנבחרה השנה ל"יקירת העיר תל אביב-יפו". תואר חשוב זה מוענק על ידי עיריית תל אביב-יפו מאז 1976 בגין פעילות ציבורית ענפה ומשמעותית. גור, כידוע הקימה את המוזיאון השוכן ביפו לפני 20 שנה ומאז, הפך המקום אתר עלייה לרגל בקרב בתי ספר ברחבי הארץ, דיפלומטיים ושועי עולם המתארחים בישראל. עבודתה האמנותית והעיצובית של גור ממגנטת את המבקרים במקום בשל סגנון אינדיווידואליסטי ואוטודידקטי המלווה אותה כבר 50 שנה. הטקס החגיגי בו תקבל אילנה גור את התואר, יערך ביום העצמאות הקרוב, בו תציין המדינה 68 שנים לקיומה. דימוי: יעל צור
11111111
דימוי: תאטרון מחול רנה שינפלד
 
 ערב מפגש עם הכוריאוגרפית רנה שינפלד

ב-18 באפריל בשעה 19:00 יתקיים מפגש מיוחד במוזיאון אילנה גור עם הכוריאוגרפית והמורה למחול רנה שינפלד הנחשבת ל"כהנת הגדולה" של עולם המחול בישראל.

שינפלד, הפרימה בלרינה הראשונה של להקת "בת שבע", חברתה הקרובה של פינה באוש במשך 40 שנה, נחשבת לנציגה חשובה של תרבות המחול בעולם, המציאה ופיתחה שפת מחול ייחודית עם שימוש בחפצים ובחומרים המבליטים ומדגישים את גוף האדם.

רנה לא מפסיקה להופיע ולרקוד גם בגיל 78. במהלך מאי, תופיע שינפלד במרכז סוזן דלל במופע  החדש "הרקדנית שוכחת צעד".

ערב מפגש עם רנה שינפלד שיתקיים במוזיאון הינו הזדמנות נדירה לשמוע ולשוחח עם הרקדנית והכוריאוגרפית, שעל פי רוב מביעה את עצמה בתנועות בלבד.

הערב יכלול סיור מודרך ברחבי המוזיאון וילווה בקוקטייל בגן הפסלים.

 
חדש באוסף 
______
דימוי: בן לם, ללא כותרת, 2014, צילום דיגיטלי (הכובעים של חיים נ. ביאליק, בית ביאליק, תל אביב)

המוזיאון התחדש החודש בשני צילומים של צלם האופנה המיתולוגי בן לם (נ. 1940). צילומים אלה מציגים את ביתם של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק ואשתו מאניה. בצילומים נראים שני כובעים של חיים נ. ביאליק והכובע של אשתו מאניה. הם הוצגו לאחרונה בתערוכתו של בן לם "מאניה, ורה ופולה" שנערכה בינואר- פברואר, בבית האמנים, ירושלים.
 
לכבוד האביב המתקרב חנות המוזיאון בהצעה מיוחדת
_________(1)_0
"עשב פרא" הנה עבודה מתוך סדרת "אדמה" של אילנה גור שהחלה בשנות ה 90 והמשיכה להתפתח בתחילת שנות ה 2000. הסדרה טומנת בחובה את הקשר השורשי והעמוק של האמנית לנוף ילדותה הארץ ישראלי, לקיבוצים ולמושבים שבאים לידי ביטוי באמצעות שימוש באבני רחיים, מורגים, מחרשות וכלי עבודה חקלאיים אחרים. בעבודה זו שזכתה לכינוי "עשב פרא" מתואר שדה פרחים ססגוני ופורח באמצעות גלגלי שיניים של מחרשות עזובות ותפרחות ברזל שמחליפים את אדמת הבוץ.

אילנה גור הפכה את הברזל הנוקשה וזבל של כלי עבודה חקלאיים לאובייקט פורח. הצבת פסל זה ושאר הפסלים מסדרת "אדמה" במוזיאון יוצרת האדרה של הקונטקסט המקורי שלהם ומעניקה להם מעמד מחודש. הם הוצגו במסגרת תערוכת יחיד שנערכה לעבודותיה של אילנה גור במוזיאון תל אביב לאמנות בשנת 2006.-


עם בוא האביב אנו חווים את התעוררות הטבע מתרדמת החורף, תקופה של פריחה והתחדשות. לכבוד האביב ולקראת חג הפסח אנו מזמינים אותכם, קהל לקוחותינו היקר להתרשם מעבודות נוספות של אילנה גור המוצעות כעת במחירים מיוחדים.
במהלך חודשי מרץ ואפריל, ינתנו מגוון מתחלף ורחב של פריטים בהצעות מיוחדות הישמחו את לבבות יקירכם, או יוסיפו אלמנט ייחודי ועוצר נשימה לשולחן החג שלכם. חג שמח!
מה היה לנו?
12734227_102...
במהלך חודש פברואר חגגנו במוזיאון אילנה גור את חודש האהבה והעצמה נשית. במסגרתו נערכו שני אירועי תרבות בשפות שונות שהביאו למחוזותינו מכובדים רבים. קיימנו הרצאה מרתקת בנושא "מדוע נשים מודרות מההיסטוריה של האמנות הישראלית" מאת חוקרת האמנות ד"ר רות מרקוס. אירחנו את הסופרת והבלוגרית הידועה והמוערכת מרתה קתרו, למפגש חד פעמי במוזיאון עם קהל קוראיה-  דוברי רוסית.
 
שמחים לשתף אתכם בצילומים מהאירועים.
____3
22_(1)_1
ilana2_(1)_1בתחילת מרץ הגנרל האמריקאי, הבכיר ביותר של צבא ארצות הברית - ג'וזף דנפורד והרמטכ"ל גדי איזנקוט הגיעו לביקור במוזיאון אילנה גור. השניים נהנו מסיור ומפגישה מיוחדת עם אילנה, אשר גרמה לדנפורד לחבב את ישראל עוד יותר. מיותר לציין, שהשניים התלהבו במיוחד מהאוסף הייחודי והנוף עוצר הנשימה.דימויים: צלם ארקדי מזור, ארכיון מוזיאון אילנה גור