מוזיאונים בישראל מוזיאון אילנה גור תל-אביב יפו מוזיאונים בתל אביב מוזיאונים בתל אביב יפו

החדרים

חדרי המוזיאון מציגים עולם תוכן אמנותי שונה אך כולם ביחד משקפים אמירה אמנותית, עיצובית ואדריכלית אחת שאותה מתווה אילנה גור בעצמה. אמירה זו באה לידי ביטוי בפסלים מעשה ידיה, באוסף נדיר של אמנות בינלאומית ואף בעתיקות שהיא מלקטת מזה שנים. השילוב של מאות היצירות שנעשו על ידי אמנים שונים, החל מאמנים צעירים ועד ותיקים ומוכרים יוצר אקלקטיות מפתיעה שתוצאתה הינה הרמוניה מושלמת תחת קורת גג אחת.

החלל המרכזי 
החלל מציג יצירות מונומנטאליות של אילנה גור, לצד יצירות ממדיומים שונים של אמנים ישראליים מהשורה הראשונה כגון יעקב אגם, יעקוב דורצ'ין ואורי ליפשיץ.

חדר עיצוב  
חדר בו מטשטשים הגבולות שבין עיצוב לאמנות. גופי תאורה של אינגו מאורר ורון ארד, לצד כיסא איקוני של חריט תומס ריטוולד וקולקציה חדשה של רהיטים,  פרי עיצובה של אילנה גור המהווים שיר הלל לברזל.

חדר נזירים 
חדר מיוחד שבמרכזו  שני שולחנות נזירים מקוריים שמשמשים מצע לעבודתה של  גור הנקראת "הבוקר שאחרי". העבודה העוצמתית כוללת עשרות פסלים שמייצרים תחושת זעזוע, אך יחד עם זאת מעוררים מחשבה שכלתנית בנושא מעגל החיים והמוות לצד ביקורת חברתית נוקבת. 

הספרייה
הספרייה הינה פעילה ומציעה ספרות עברית ולועזית בנושאי ארץ ישראל, תרבות ואמנות. ספרייה זו מוקדשת לזכר סבה של גור, ד"ר יוסף ספיר, השוזר בסיפור חייו ופועלו את סיפור היישוב היהודי.

אוסף אמנות אתנית
חלל זה מכיל אוסף נדיר של פריטים אפריקאיים משבטים שונים שכמעט ולא ראו אדם לבן. הפריטים לוקטו על ידי אילנה במהלך מסעותיה בעולם במשך 50 שנים וחלקם אף קיבלו את פרשנותה האישית.

חדר פיסול
חדר זה מוקדש לעבודות פיסול במימדים קטנים של מיטב האמנים בעולם כגון הנרי מור ואלברטו ג'קומטי, שפסליהם מוצגים זה לצד זה בסדר מופתי. מעליהם, תקרת אמפורות (כלי חרס) אותנטית בצורת כוורת שנתגלתה על ידי אילנה גור ונחשפה במלוא הדרה.

חלל הצצה
חלל שנשתמר מהמבנה המקורי שהוקדש במאה ה- 19 לאזור הצצה עבור נשים מוסלמיות. הוא שומר על-ידי אילנה והפך לחלל בו מוצגות יצירות בעלות קשר רעיוני למגדר.

חלל מרכזי קומה שנייה
החלל בנוי כמרפסת פנימית שבה המבקר מוזמן לצפות בנוף מסוג אחר של מבחר אמנות ישראלית עכשווית, לצד עבודות של אמנים ותיקים ובעלי אמירה בשדה האמנות. מעל משתלשלת נברשת מוסלמית מפוארת שמפיצה אור יקרות הודות ל- 72 נורות כחולות.

חדר נצרות
חדר הכולל אוסף מרשים ואותנטי של צלבים ופסלונים בגדלים שונים לצד שרידים מקודשים, המהווים מעיין עדות אילמת לכבוד והערכה שהמקום רוחש לדת האחרת.

גן פסלים
גן קסום המשלב טבע ישראלי עם אמנות על גג המוזיאון. הים התיכון והעיר העתיקה מהווים תפאורה מושלמת לעבודות הפיסול גדולי ממדים הניצבים בגן ייחודי זה.