חזרה

מנשה קדישמן

(נ. 1932), ישראל

צייר ופסל ישראלי, נולד ב- 1932 בתל אביב. בגיל 15 נפטר אביו, והוא עזב את בית הספר על מנת לעזור בעבודות הבית ובפרנסה. עם התגייסותו לצה"ל הצטרף ליחידת הנח"ל הראשונה, שהוקמה באותה עת. הוא הוצב בקיבוץ מעין ברוך שבאצבע הגליל.
הוא היה רועה צאן, דבר שהשפיע רבות על יצירותיו. זיכרונותיו כרועה מתועדים וערוכים בדייקנות של רישומי פחם ועפרון. התוכן בדרך כלל עוסק בכבשים, שצוירו בעיקר בסביבת גבולות ישראל וגדרות תיל. מה שהשפיע עליו ביותר זו העובדה שגם הכבשים למעשה מוגבלות בגבול בינלאומי.
בשנים 1947-1950 למד פיסול אצל משה שטרנשוס, לאחר מכן אצל רודי להמן, ובשנים 1959-1960 בס. מרטינס סקול אוף ארט ובסלייד סקול בלונדון.
בשנת 1968 יצג את ישראל בדוקומנטה בקאסל בגרמניה, ובשנת 1978 פרץ עם מוטיב הכבשים לתודעה הבינלאומית במיצג הכבשים החיות שהציג בביאנאלה של ונציה, לאחר שעיטר אותן בפסים צבעוניים. מיצג זה שוחזר במוזיאון תל אביב לאמנות בתערוכה של יצירותיו שנפתחה בדצמבר 2005 ונקראה "צייר לי כבשה". אחר כך התפרסם גם בציורי דיוקנאות הכבשים הצבעוניים שלו, אותם החל לצייר בשנת 1995. עד היום יצר אלפי דיוקנאות מסדרה זו.
בפסליו הוא נוהג להשתמש בברזל ובחומרים נוספים כדי ליצור אמנות סביבתית אפית. בתחילתה, בשנות השישים, נהג לפסל בסגנון מופשט על ידי שימוש בצורות גיאומטריות חדות, ובהמשך פיסל גם פסלים פחות מופשטים, ביניהם "עקדת יצחק"- פסל רחוב עשוי פלדת קורטן שנמצא מול מוזיאון תל אביב ובנין בית המשפט. פסל הרחוב שלו "התרוממות", העשוי פלדה וגובהו חמישה עשר מטרים, נמצא סמוך לתיאטרון הבימה בתל אביב, והוא סימן היכר בולט של סביבתו.
בשנת 1995 נבחר כחתן פרס ישראל בתחום הפיסול.

יצירות באתר
פרט מתוך העדר, 1991-1999, לוחות וחוטי ברזל, פיסול, חלל הצצה