חזרה

יגאל תומרקין

(נ. 1933), ישראל

צייר ופסל ישראלי, נולד ב- 1933 בשם פטר מרטין גרגור היינריך הלברג בדרזדן שבגרמניה, לברטה גורביץ ומרטין הלברג- גרמני נוצרי. עלה לישראל בגיל שנתיים עם אמו, שנישאה להרצל תומרקין שהיה לאביו. הוא גדל בתל אביב, ולאחר מכן בבת ים. את שירותו הצבאי עשה בחיל הים כמדריך חבלה בשייטת , ועם שחרורו בשנת 1954 עבד ולמד במשך שנה אצל הפסל רודי להמן בעין הוד.
בשנת 1955 נסע לאירופה ונפגש עם אביו בברלין. הוא עבד כתפאורן ב"ברלינר אנסמבל" אצל ברטולט ברכט, שהשפיע עליו רבות. בשנת 1956 חזר לארץ ויצר את פסל הברזל הראשון שלו, בהשארתו של יצחק דנציגר, של שני ינשופים היושבים זה על זה, למועדון "המדורה". בשנים שלאחר מכן החל לפסל בגרוטאות שונות ובברזל, וכדבריו: "נראה לי אז שאני יוצר אבסורד- ארכיאולוגיה בזמן הווה".
בשנת 1961 נסע לנגב ובנה דגמים של פסלי נוף, וכן עבד במחסן של סניף הפועל הימייה בבת ים, שהיה אחד ממייסדיו. בשנת 1962 נסע ליפן וארצות הברית במטרה ללמוד טכניקות של ציור יפני. שנה לאחר מכן חזר לארץ ויצר פסלי מדבר בערד ובדימונה.
תומרקין החל ליצור את פסליו מחלקי נשק, יציקות פוליאסטר ודמויות איברי אדם, כמו כן יצר אנדרטות כ"אנדרטת השלום" בלוד, העשויה מחלקי טנקים ונשק ש"כותתו לאתים", גן הפסלים במושב בורגתה ואנדרטת השואה בכיכר רבין בתל אביב.
תומרקין נודע בשל לשונו החריפה והתבטאויותיו מעוררות המחלוקת, בינן הביטוי "כאשר אני רואה את החרדים, אני מבין את הנאצים".
בשנת 2004 הוענק לו פרס ישראל.

יצירות באתר
חץ ירוק, 1969, טכניקה מעורבת, 63*245, ציור, חלל מרכזי קומה שנייה